Meyve

AVAKADO ;

Vücut ve cilt için çok besleyici bir meyvedir. Avokado, kan kolestrolünü düşüren ve bir sürü A, B, C ve E içeren doğal besleyici bir yağ içerir ve pek çok cilt koruma ürünlerinde kullanılır.

 

ÇİLEK ;

Pembe renkli, hoş kokulu bir meyvedir. Gülgiller familyasına mensup olup, otsu bir bitkidir. dünyanın en popüler meyvelerindendirler. Çilek yıl boyunca kullanılabilir olmasına rağmen, mevsimi en leziz olan Nisan’dan Temmuz’a kadardır.

 

 

KİVİ ;

Kivi asmaya benzeyen ancak daha odunsu bir yapıya sahip olan bir meyve türüdür. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olan kivi bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde son derece faydalıdır. Grip ve soğuk algınlığı gibi, üst solunum yolları hastalıklarına iyi gelir. Meyve, muz, ananas ve çilek kombinasyonuna benzer tatlı bir tada sahiptir.

 

 

Elma

Gülgillerden, humusça zengin ve nemli topraklarda, bol güneş alan yerlerde yetişen, kenarları dişli oval yaprakları olan, açık pembe ya da ak çiçekler açan, dayanıklı bir meyve ağacı. bu ağacın parlak kabuklu, kırmızıdan beyaza değin türlü renkte, hoş kokulu, ekşi ya da tatlı, sert ya da gevrek dokulu, ufak çekirdekli, besince çok değerli meyvesi.

 

 

ŞEFTALİ ;

Genel olarak tüylü ve tüysüz olarak bilinen şeftali; oldukça faydalı bir yaz meyvesidir. Sulu yapısından dolayı genelde meyve suyu sektöründe tercih edilen şeftalinin kanseri önlemeden, yaşlanmayı geciktirmeye kadar birçok faydası bulunuyor. Güzellik meyvesi olarak da bilinen şeftalinin, cilde oldukça faydalı olduğu biliniyor. 

 

 

ERİK ;

Erik aslen Anadolu’da yetişmektedir. Nitekim dünyaya da Anadolu’dan yayılmıştır. Bu meyvenin hem kurusu hem de tazesi yenilebilmektedir. Erik 7 metreye kadar yükselebilen bir ağaca sahiptir. Erik içerisinde çok miktarda B vitamini bulundurmaktadır. Bunun yanında madeni maddeler de içermektedir. Kuru eriğin içerisinde B vitamininin yanında magnezyum, fosfor ve çok miktarda şeker bulunmaktadır.

 

 

NAR ;

Nar bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur.

C, B1 ve B2 vitaminleri yanında zengin potasyum içeren ve yaklaşık bir su bardağı nar suyu günlük ihtiyacımız olan C vitamininin % 25’ini karşılar. İsmi Kuranı-ı Kerim’de geçtiği için, halk arasında ‘Cennet Meyvesi’ olarak da adlandırılan narı günlük tükettiğinizde yorgunluğu giderir ve vücuda zindelik kazandır.

 

 

İNCİR ;

İncir, dutgiller familyasına ait bir meyvedir. Kendi cinsinin barındırdığı yaklaşık 800 tür içinde, meyve verebilen tek üyedir. Demir, magnezyum, kalsiyum ve K vitamini deposu olan beyaz incir kemiklerin güçlenmesinden hücrelerin yenilenmesine kadar vücudun sistemini düzenleyen mucizevi bir meyvedir. Ayrıca içerdiği yüksek lif oranı sayesinde hem sindirim sistemini düzenler hem de tokluk hissi verir.