Narenciye

LİMON ;

Sedefotugiller ( Turunçgiller ) familyasındandır. 3-6 m. boylanabilen ve kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Gövde ve dallarının kabuğu koyu gridir. Almaşık dizili, elips biçimli iri yaprakları açık yeşil renkli, derimsi dokulu ve sivri uçludur.En çok bilinen Narenciye türlerinden biridir. .Meyve öncelikle suyu için kullanılır,eti ve kabuğu Aşçılık ve fırında pişirmede kullanılır. ekşi mayhoş bir tat verir.

 

 

PORTAKAL ;

Turunçgiller ailesinden olan ve bu ailenin yapısal olarak en gelişmiş üyeleri arasında bulunan portakal (Citrus sinensis), uzunluğu 12 metreye kadar çıkabilen grimsi renkteki ağaçlarda yetişir. Sık yapraklı olan portakal ağaçları bir defada çok sayıda portakal verebilirler.rengi turuncu ile kırmızımsı turuncu olarak yetişir. Portakallar, greyfurt ve mandalina gibi diğer narenciye meyveleriyle karıştırılabilir.

 

 

MANDALİNA ;

Mandalina (Citrus reticulata), ılıman iklimde yetişmekte olan turunçgiller (Rutaceae) familyasına ait bir meyve türü. Turuncu, sarı renklerde olan mandalina, etli ve sulu bir yapıya sahiptir. Partakaldan daha küçük, toparlak veya yassı, sarı-turuncu renkli, usaresi tatlı, hoş kokulu bir meyve. Mandalina kabukları portakaldan ince olup, daha kolay soyulabilir.

 

 

GREYFURT ;

Greyfurt kabuğu sarı veya pembeden sarımtır. Meyve botanik olarak hesperedium olarak bilinir. Greyfurt çekirdeğinin rengi pembeden hemen hemen kırmızıya farklılık gösterir. Greyfurt daha büyüktür ve portakaldan daha sarı renktedir. Çeşitler: Beyaz Greyfurt ve Kırmızı Greyfurt.