Sebze

DOMATES ;

Sofraların vazgeçilmezi olan domates, Patlıcangiller familyasından bir bitki türüdür. Her ne kadar sebze olarak bilinse de esasen meyve kategorisine girmektedir. Domatese kırmızı rengini veren likopen maddesi en etkili ve güçlü antioksidanlardan biridir. Bu nedenle düzenli şekilde domates tüketmek, kansere karşı koruma etkisi yaratacaktır.

 

 

SOĞAN ;

• Soğan, Soğangiller familyasındaki Allium cinsine dahil tüm bitkilerin genel adıdır. Özellikle Allium cepa türünü anlatmak için kullanılır ve bu anlamda “bahçe soğanı” olarak da adlandırılabilir. Yumrusu ve yeşil yaprakları yemeklere tat vermek için kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

• Kanı temizler.

• Vücut direncini arttırır ve vücuda kuvvet verir.

• Antibakteriyel ve ağrı kesici maddeler yer alır.

• Vücutta biriken zararlı maddeleri ve suyu atar.

 

 

PATLICAN ;

Patlıcanı sağlık açısından faydalı kılan şey şüphesiz içerdiği minetaller ve vitaminlerdir.Patlıcan tam bir A vitamini deposudur. Aynı zamanda C,E ve K vitaminleri içermektedir. Ayrıca, potasyum, magnezyum, sodyum açısıdan çok zengindir.

 

 

PATATES ;

Patates, 7000 yıldan fazla bir süredir Andezit’te ana gıda maddesi olmuştur. 16. yüzyılın başında İspanya’ya tanıtıldı, ancak kıtada ve İngiltere’de ancak 18. yüzyılda yoğun şekilde yetiştirildi.Patates, tüm yemekler için iyi bir sebze ve binlerce yoldan hazırlanabilir: ızgarada , güveçte, çorbalara, salatalara.

 

 

SALATALIK ;

Salataların olmazsa olmazı, şifa kaynağı salatalık veya hıyar özellikle bahar mevsimi ile mutfaklara misafir olmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan salatalık, Eski Yunandönemlerinden itibaren tüketilmeye başlanmış bir besindir. Dünyanın hemen her yerinde oldukça eski tarihlerde mutfakta yerini almış olan salatalık aynı zamanda en sevilen meyveler arasında sayılmaktadır.

 

 

KABAK ;

Kabak, genelin bakışıyla bitki olarak algılanmakta olmasına rağmen, tohum içerdiği için meyve olarak kabul edilmektedir. Kabak, Cucurbitaceae ailesinin dört çeşidinden birine aittir. Kabak, kalın bir kabukla içerisindeki naif yapısı korunmaktadır. Meksika ve Orta Amerika’da yaklaşık 7500 yıl önce keşfedildiği iddia edilmektedir. Yaz aylarında çıkan kabak, genelde pişirilerek tüketilir

 

 

BİBER ;

Bitişik taç yapraklı ikiçenekli Merin patlıcangiller familyasından otsu bir bitkidir. Meyveleri hem taze yeşilken, hem kurutularak yenir. Anavatanın Orta Amerika olduğu sanılmaktadır. Sivri biber, dolmalık biber gibi çeşitleri vardır. Sıcak yerlerde iyi yetişir. Taze biberde C vitamini bol bulunduğundan, ilaçlar için bunlardan yararlanılır. Biberlere keskin baharat tadını veren, «Capsaicin» adında bir alkoioiddir.